Wapń w diecie dzieci

Wapń to podstawowy budulec kości i zębów szczególnie potrzebny w diecie dzieci podczas ich intensywnego rozwoju. Zapobiega krzywicy, złamaniom oraz wypadaniu zębów czy próchnicy. Jego niedobór jest realnym zagrożeniem ze względu na ryzyko poważnych złamań i urazów, zwłaszcza w kolejnych latach. Dlatego warto przyjrzeć się aspektowi podaży wapnia w diecie. Rodzice oraz osoby opiekujące się dziećmi powinny zwrócić uwagę na kilka ważnych produktów.


Polecani dietetycy

Bogatym oraz dobrze przyswajalnym źródłem wapnia jest mleko i produkty mleczne, czyli jogurty, kefiry, maślanka, sery twarogowe, sery podpuszczkowe. Wszelkiego rodzaju koktajle, musy mleczno-owocowe, twarożki z warzywami będą tutaj ciekawą opcją. Wapń zawarty jest również w dużych ilościach w szprotkach, które zjadamy razem z ośćmi, choć to raczej w ramach ciekawostki, ponieważ nie są to ryby, które dzieci lubią. Unikać natomiast należy serków topionych, których skład nie jest odpowiedni, ponieważ są to po prostu pozostałości różnych serów przetopione w całość.

Wapń zawarty jest również w produktach pochodzenia roślinnego, choć stamtąd jest słabiej przyswajalny w organizmie. Są to: kapusta pekińska, jarmuż, brokuły, biała fasola, migdały, sezam oraz mak, który z roślinnych źródeł wapnia zawiera go najwięcej.

Wartym polecenia sposobem na sporządzenie jogurtu owocowego jest wymieszanie jogurtu naturalnego ze świeżym owocem. Sprawi to, że w posiłku nie będzie dodanych cukrów (czyli takich jak cukier stołowy) a zawartość witamin i składników mineralnych będzie wyższa z uwagi na mniejsze ich straty z owoców, które sami obierzemy i np. pokroimy. Podobny trik można wykorzystać do sporządzania koktajli mlecznych o dowolnym smaku.
Autor:
Podziel się na Facebook`u

Podobne artykuły

Kiedy jest czas na grzybobranie?

Wielu z nas zastanawia się, kiedy jest najlepszy czas na grzybobranie? Kiedy wybrać się do lasu, aby zapełnić swój koszyk i przynieść do domu wiele gatunków grzybów a następnie wykorzystać je w domowej kuchni? 

Sokowy szał!

Sok...warzywny, owocowy,  z przyprawami, orzeźwiający.. a może po prostu zdrowy? Soki to ważny element diety, który dostarcza wielu witamin i korzystnych dla naszego zdrowia składników mineralnych. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy sok jest źródłem tej pełnowartościowej witalności zamkniętej najczęściej w kartonie lub butelce.

Jak przetrwać Święta przy suto zastawionym stole i przyspieszyć przemianę materii?

Odliczanie do świąt czas zacząć. A jak święta to także przygotowania do pichcenia świątecznych potraw, wigilijnych dań, które gromadzą przy jednym stole całą rodzinę.
Tradycyjna kuchnia świąteczna nie należy do lekkich, łatwych i przyjemnych, szczególnie, gdy dania przygotowywane są z tradycją, na bazie receptur i przepisów sprzed lat, gdy gotowały nasze prababcie, babcie.

Jolanta Czepułkowska
Czy warto wprowadzić do diety syrop klonowy?
Czy warto wprowadzić do diety syrop klonowy?