Sok czy woda w diecie Malucha?

Jest lato, gorąco, wiemy, że powinniśmy dużo pić. A dzieci? One też powinny pić. Tylko co? Maluchy karmione piersią tak naprawdę tylko mleko kobiece, które dostarcza odpowiedniej ilości płynów dzieciom do 6 miesiąca życia. Po tym czasie należy zacząć podawać im wodę. W przypadku niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym już od 5 miesiąca zaleca się podawanie wody, chyba, że pediatra zdecyduje inaczej. A co z sokami?


Polecani dietetycy

Często w moim gabinecie padają pytania czy można je dawać i czy zamiast wody, ponieważ przecież gorąco i dziecko coś pić musi. Otóż sok ma wartość energetyczną, czyli kalorie, w związku z czym jest posiłkiem a nie płynem obojętnym. Nie powinien być popijany w ciągu dnia w dowolnych ilościach. Nie służy on do gaszenia pragnienia i nie może zastępować wody. Pamiętajmy, że podstawowym płynem w diecie naszej i naszego dziecka powinna być WODA!

Zatem butelkę w dłoń, na zdrowie 

Autor:
Dyplomowany dietetyk, specjalista ds. żywienia człowieka, założyciel firmy
Podziel się na Facebook`u

Podobne artykuły

Zalety mleka

Mleko i jego przetwory są najważniejszym ponieważ najbogatszym i najlepiej przyswajalnym przez organizm człowieka źródłem wapnia w diecie.

Poznaj swojego dietetyka - wywiad z Jolantą Czepułkowską

Zgodnie z obietnicą, kontynuujemy cykl wywiadów  pod hasłem " Poznaj swojego dietetyka":) Dziś rozmowa z Jolantą Czepułkowską - specjalistą z zakresu zdrowego żywienia, która swoją wiedzą i doświadczeniem wspiera pacjentów gabinetów dietetycznych Przyjemność Jedzenia. To, że jest świetnym dietetykiem - to wszyscy wiemy. A jaka jest prywatnie? Sprawdźmy :) Zatem ... Czas poznać Jolę;)

Stewia - "Słodkie zioło Paragwaju"

Powszechnie wiadomo, że wysokie spożycie cukru wiąże się z powstawaniem wielu problemów zdrowotnych. Pomimo tej wiedzy, wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez odrobiny słodkości. Dlatego też, wciąż poszukuje się substancji, które mogłyby stanowić zdrową alternatywę dla cukru. Jedną z nich jest stewia - roślina z rodziny Asteraceae pochodząca z Ameryki Południowej, a dokładniej z Paragwaju i Brazylii, gdzie uprawiana jest od ponad 1000 lat. Aktualnie popularność zyskała już na całym świecie, również w Polsce jest coraz częściej stosowana.

Elżbieta Gmurczyk
Co nieco o kimchi
Co nieco o kimchi