Zalety wege diety

Wegetarianizm to model żywienia wykluczający spożycie mięsa oraz produktów pochodzenia zwierzęcego.


Polecani dietetycy

To, które produkty dokładnie są eliminowane zależy od odmiany diety roślinnej. W Polsce najczęściej stosuje się:

Laktoowowegetarianizm -
 z produktów zwierzęcych dopuszcza spożycie produktów mlecznych i jaj.

Owowegetarianizm - poza produktami roślinnymi możliwe jest spożycie jaj.


Laktowegetarianizm - uwzględnia spożycie produktów mlecznych.


Weganizm - zakazuje spożycia wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego.


Popularne są również diety określane mianem pseudowegetarianizmu gdyż dopuszczają spożycie ryb (ichtiwegetarianizm), drobiu (pollowegetarianizm) lub jednego i drugiego (semiwegetarianizm).


Do najbardziej skrajnych form diety roślinnej zalicza się witarianizm, który wyklucza również produkty roślinne poddane obróbce termicznej powyżej 40 stopni C oraz frutarianizm dopuszczający wyłącznie produkty roślinne, których pozyskanie nie wymaga "uśmiercenia" rośliny.


Wpływ diety wegetariańskiej na zdrowie zależy od konkretnej jej odmiany, na którą się decydujemy. Dietetyczne środowiska naukowe uważają, że wegetarianizm jak i weganizm (wykluczając witarianizm i frutarianizm) są bezpieczne dla zdrowia na wszystkich etapach życia człowieka. Ponadto według aktualnej wiedzy, dieta roślinna może zmniejszać ryzyko rozwoju wielu chorób przewlekłych, m.in.: cukrzycy typu 2, chorób sercowo-naczyniowych, nowotworów, otyłości czy demencji.


Korzystne działanie dla zdrowia diety wegetariańskiej może wynikać z wysokiego udziału związków antyoksydacyjnych, z dużej wartości odżywczej i stosunkowo niskiej wartości energetycznej, niskiej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych i wysokiego udziału nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także dużej zawartości błonnika pokarmowego.


Wszystkie wyżej wspomniane zalety wegetarianizmu dotyczą tylko i wyłącznie dobrze zbilansowanej diety roślinnej. Brak odpowiedniej wiedzy żywieniowej oraz umiejętności właściwego komponowania posiłków wegetariańskich mogą prowadzić do groźnych dla zdrowia niedoborów pokarmowych i w konsekwencji do rozwoju niedożywienia, zaburzeń neurologicznych, czy niedokrwistości. Każda osoba, która chciałaby przejść na roślinny model żywienia powinna najpierw zdobyć odpowiednią wiedzę żywieniową lub skonsultować się z dietetykiem, które podpowie jak należy prawidłowo bilansować dietę wegetariańską.

Autor:
Dyplomowany dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Podobne artykuły

Z czego robić nalewki zdrowotne?

Zima powoli puka do naszych drzwi:)  Temperatury coraz niższe, o zwykłe przeziębienie coraz łatwiej a infekcja położy nas do łóżka na minimum tydzień. I w tym miejscu należy sobie zadać ważne pytanie - czy jest coś, co nas uchroni lub jeśli się już przydarzy lżejsza wersja "wirusa ebola", szczególnie w przypadku mężczyzn, to czy jest coś naturalnego, co przywróci nam równowagę zdrowotną ? ;) Okazuje się, że jest. Samodzielnie zrobiona, o pięknym kolorze i cudownym aromacie - domowa, zdrowotna naleweczka ;) Mogę się domyślać, że na wielu Waszych twarzach pojawił się uśmiech :) Aby zaspokoić Wasz apetyt na zdrowie, sprawdźmy jaka nalewka sprawdzi się na konkretną przypadłość ;)

Jak zachować lato w lodówce? - o mrożeniu słów kilka

Warzywa, owoce, ich smak i zapach ? jednym słowem lato :). Za kilka miesięcy zatęsknimy za tym wszystkim. Co wtedy?

Dlaczego śniadanie jest tak ważne?

Dzwoni budzik.." jeszcze 5 minut" zamienia się w dodatkowe 30.. a potem ogarnia nas gorączka codziennego poranka :) Kolejka do łazienki, dzieci do wyprawienia do szkoły, oczko w rajstopach, bluzka do uprasowania, ekspres do kawy postanowił zastrajkować i odmówił współpracy.... i gdzie w tym wszystkim czas na kluczowy punkt poranka - pełnowartościowe, zdrowe śniadanie dla nas i naszych najbliższych?

Jolanta Czepułkowska
Majówka na diecie? Da się to ogarnąć!
Majówka na diecie? Da się to ogarnąć!